Skotsko aneb Jak jsme se vypravili za Lochnesskou

14. květen 2019

Jako už tradičně jsme se i letos začátkem května vypravili do Velké Británie. Tentokrát naše cesta byla delší a namáhavější, ale rozhodně to stálo za to a všichni jsme si zpátky přivezli spoustu zážitků!

Skotsko 2019Skotsko 2019

Aby nám nic neuteklo, vyrazili jsme už v pátek v noci, takže se nám podařilo během sobotního dopoledne dorazit do Amsterdamu. Ač kontroverzní, Amsterdam je se svými křivými domečky a poněkud nepředvídatelným počasím (zastihl nás déšť, vítr, sluníčko i kroupy) nádherné město plné zajímavých míst, které jsou nejlépe vidět, když plujete po vodě. Mysleli jsme si, že se pokojnou plavbou po nizozemském kanálu postupně připravujeme na naši noc na trajektu, ale to jsme nevěděli, co nás čeká. Po vyplutí z přístavu jsme zjistili, že moře není ani trochu pokojné, všichni jsme si v nejnevhodnější chvíli vzpomněli na Leonarda di Capria na Titanicu a spotřebovali jsme veškeré zásoby kinedrylu. Ale přežili jsme a ráno nás už vítaly břehy Anglie.

Než jsme vyrazili do rodin, které na nás čekaly až ve skotském Stirlingu, zastavili jsme se na Alnwick Castle, kde se natáčely první dva díly Harryho Pottera. Zůčastnili jsme se hodiny létání na košťatech, někteří z nás se utkali s drakem a většina z nás vyzkoušela tradiční fish & chips v místní smažírně. Pak už jsme jen po cestě udělali fotku na hranicích a byli jsme ve Skotsku.

Když jste na výletě ve Skotsku, nemůžete se vyhnout kopcům, jezerům a nádherné přírodě. Naším dalším cílem bylo malebné městečko Pitlochry, které se rozkládá mezi rozlehlými vřesovištěmi a následně pak výstup na horu Ben Wreckie. Velká spousta z nás byla tak unesena tou nádherou kolem, že už nám nezbyl dostatek energie na výstup až k vrcholu, ale dorazili jsme až k jezeru, které bylo podle tvrzení většiny dostatečně vysoko, a jen pár statečných pokořilo celou horu.

Únava z výstupu byla sice veliká, ale další den jsme si měli šanci odpočinout v autobuse, protože jsme se vypravili směrem na sever. Skrze údolí Glen Coe, kolem nejvyšší hory Spojeného království Ben Nevis a s občasnými zastávkami u zajímavých památníků a významných míst skotské historie jsme dorazili k hradu Urquhart a samotným břehům Loch Ness. Díky soutěži, kterou jsme uspořádali, se mnohým účastníkům podařilo vidět Nessie a některým z nich se s ní dokonce vyfotit (fotky jsou možné najít na Instagramu: #aqapinscotland).

Samozřejmě jsme nemohli minout ani hlavní město - Edinburgh. Ačkoliv pršelo, neodradilo nás to od cesty na hrad ani procházky po městě (našli jsme dokonce kavárnu, kde se zrodil Harry Potter a byli jsme u hřbitova, kde J.K. Rowling čerpala inspiraci pro jména do svého kouzelnického světa). Nutně jsme také navštívili Primark a nakoupili zbylé dárky domů, takže než jsme dorazili do muzea na British Royal Yacht, náš autobus byl plný dárečků, oblečení a sladkostí.

Před cestou na trajekt jsme (kromě doplnění kinedrylu) ještě zastavili v kovárně v Gretna Green a na Hadrian's Wall - zdi, která původně dělila Skotsko od Anglie - a navštívili jsme zbytky římské pevnosti. Zpáteční cesta lodí už byla mnohem klidnější, vlny nedostahovaly takové výšky a navíc byli všichni tak unavení, že statečně spali. Domů jsme se vrátili všichni a už teď se těšíme, co nás čeká příští rok!